Polooblačno, prehánky, miestami stromy

Atypický nadpis tohto článku je len reakciou na včerajšie výčiny počasia, ktoré sa prehnali západným Slovenskom a napáchali mnoho škôd. Pri nočnej jazde ulicami Bratislavy som si všimol jeden fakt.

Keď som na niektorých miestach zastavil a odsúval som veľké konáre z cesty, vsimol som si, že hoci boli popadané konáre listnaté, vnútro mnohých hrubých drevín vykazovali značné vysušenie. Na inej fotke na imhd.sk si môžete všimnúť, že koreňová sústava pomerne vysokých stromov je až veľmi plytká.

Všeobecne mám pocit, že v našich mestách sa nevenuje pozornosť dôkladnej starostlivosti o zeleň a dreviny. Hlavným problémom je podľa môjho skromného názoru nedostatočné zavlažovanie stromov počas dlhých suchých dní.

Možno jedným z riešení by bolo, aby napríklad v hlavnom meste sa o dreviny starali študenti a pedagógovia stredných škôl v odbore záhradníctvo. Alebo aby boli na župe či magistráte zamestnaní odborníci, ktorým nebudú nekompetentní ľudia klásť polená pod nohy.

Je jasné, že zlepšenie starostlivosti o verejnú zeleň môže byť nákladnejšie, ale vo výsledku môže byť výhodnejšie z dlhodobého hľadiska, keď si zrátame, koľkým škodám sa dokáže predísť vhodnou starostlivosťou.